Special order
$11,500.00
Buy Now & Save!
This large kitset shed leads itself to many uses such as storage room, work from home shed, home gym, craft room, hobby room etc
Create a huge home office, she shed, workshop, home gym, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 18.2m² Nordic-style apex roof log cabin.
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the kitset cabin is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors and lattice style windows
• 18.2m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Glass door and front windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 18.2m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 480 x 380cm |
| Base dimensions: | 4790 x 3790mm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 534cm |
| Total width: | 450cm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 245cm |
| Eave height: | 194cm |
| Window qty: | 2 |
| Door qty: | 2 |