Special order
$6,750.00
Buy Now & Save!
Large garden shed made form long lasting Spruce timber. Spruce is a slow grown timber that is renown for it’s durability in outdoor equipment.
Slightly smaller than the BIG BAY C model, this 8.1m2 garden cabin still has plenty of space.
Make it your mini workshop, hobby room, storage shed etc
The front facing glass windows let in natural light.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the garden shed is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 8.1m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for additional strength
• Glass door windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt shingles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 8.1m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 300 x 270cm |
| Base dimensions: | 2990 x 2690mm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 350cm |
| Total width: | 310cm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Ridge height: | 234cm |
| Eave height: | 194cm |
| Door qty: | 2 |