Special order
$10,700.00
Buy Now & Save!
Beautiful wooden shed with front facing windows and door. Made in Europe from Spruce timber which is renown for its superior strength and longevity.
European made log cabin.
The front area can easily be made into a front porch creating nearly 6m2 of shaded relaxing area
The front facing glazed windows let in plenty of light, making it the ideal craft shed, log cabin, Sheshed, mancave, home workshop, tool shed, etc
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house
• 15.7m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs
• Foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 15.7m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 445 x 400cm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | 10.9m2 |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 257cm |
| Eave height: | 205cm |
| Window qty: | 2 |
| Door qty: | 1 |