Special order
$14,250.00
Buy Now & Save!
Supersized sheshed or mancave. Quality solid construction wiht 40mm thick Spruce timber. European quality.
Want the biggest sheshed or garden house available in NZ?
This could be it :-)
For a larger model (5m x 5m), see https://www.coveconcepts.co.nz/product/edgecumbe-d-5m-x-5m/
The double glazed glass windows let in plenty of natural light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the gardenhouse is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your location.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
Build this yourself or ask for a fully installed price
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors and windows
• 18.2m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength on windy days
• Double glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt roof tiles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 18.2m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 5m x 4m |
| Base dimensions: | 4990 x 3990mm |
| Wall thickness: | 40mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 590cm |
| Total width: | 448cm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 257cm |
| Eave height: | 205cm |
| Window qty: | 3 |
| Door qty: | 2 |