Special order
$7,700.00
Buy Now & Save!
Garden shed made entirely from Spruce timber. Make use of 2 separate rooms with this one
This log cabin is large enough for 2 x separate rooms yet compact enough to sit out of your way in the garden.
Use one room for your hobbies and one for garden equipment storage.
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the shed is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic garden house with double doors
• 7.7m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for additional strength
• Glass door and windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 7.7m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 445 x 200cm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 465cm |
| Total width: | 220cm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 217cm |
| Eave height: | 188cm |
| Door qty: | 3 |