Special order
$14,250.00
Buy Now & Save!
This log cabin has plenty of natural light from it’s many opening windows and doors. Warm and snug with 44mm thick timber walls and double glazed joinery
Create an awesome home office, she shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 15.6m² Nordic-style apex roof log cabin.
EUROPEAN MADE QUALITY
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 44mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the cabin is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your location.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
Contact us for a full build quote or assemble yourself. Super easy to assemble with tounge and groove timber construction.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 15.6m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish here
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing
• Glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 15.6m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 400 x 300cm |
| Wall thickness: | 44mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 464cm |
| Total width: | 368cm |
| Glazing: | Double glazing |
| Floor thickness: | 28mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 240cm |
| Eave height: | 210cm |
| Window qty: | 4 |
| Door qty: | 2 |