Special order
$8,890.00
Buy Now & Save!
9.9m2 garden cottage complete with double glazed windows and 40mm spruce timber construction
Made from quality 40mm thick Spruce timber. Made in Europe. (also available with 70mm walls)
One X door with a window and 1 x window, letting in plenty of natural light. All double glazed too.
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the cabin is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 9.9m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Double glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 9.9m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 3.5 x 3.2m |
| Base dimensions: | 3330 x 2990mm |
| Wall thickness: | 40mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 410cm |
| Total width: | 394cm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 245cm |
| Eave height: | 205cm |
| Window qty: | 1 |
| Door qty: | 1 |