$9,800.00
Buy Now & Save!
Reap the health benefits of having a sauna and the convenience of this at your home. Alternatively, use the wood fire heating options and place this complete off grid in your bush or lakeside escape. Solid 40mm spruce construction with outdoor porch for cooling off and hanging up the robe. Suitable for electric of woodfired heaters (extra cost)
How good would this barrel sauna look in your garden?
MADE IN EUROPE
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mmmm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
These are made in Europe.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect. The sauna is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Assemble yourself or contact us for a full build quote.
Note, Heater is not included. This can be fitted with electric or wood fired sauna heater. Contact us for options.
• Traditional Nordic sauna
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Glass door and window
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt included. Asphalt shingles included also
• Chalet cut wall logs 40mm thick for great insulation and strength
• Foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 6.4m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 2.67m x 2.4m |
| Base dimensions: | 2670 x 2400mm |
| Wall thickness: | 40mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | N/A |
| Total length: | 2670mm |
| Total width: | 2400mm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 28mm |
| Roof thickness: | 40mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 2480mm |
| Eave height: | 2400mm |
| Window qty: | 1 |
| Door qty: | 1 |