$9,500.00
Buy Now & Save!
The Ngarunui shed is popular due to its relatively compact footprint. 10m2 gives you plenty of options such as hobby room, garden house, artists shed, creative space, sheshed, home gym etc. Comes complete with double glazed joinery, treated bearers, roofing asphalt tiles etc
Create an awesome home office, she shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 10.19m² Nordic-style apex roof log cabin.
Perfect for your hobby room, teenage sleepout, guest sleepout, craft room, Sheshed, mancave, nail salon, etc
Affordable in this size bracket yet not compromising on important features such as double glaze windows.
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 35mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 10.19m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Double glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 10.19m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 4m x 3m |
| Base dimensions: | 3790 x 2790mm |
| Wall thickness: | 34mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | N/A |
| Total length: | 4240mm |
| Total width: | 3472mm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 28mm |
| Roof thickness: | 19mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 2500mm |
| Eave height: | 2210mm |
| Window qty: | 2 |
| Door qty: | 2 |