$7,900.00
Buy Now & Save!
Another popular affordable garden house or cabin. With 28mm thick solid timber walls and glazed windows doors, this will add the finishing touch to your garden space. Comes complete with asphalt roofing tiles.
Large king size sheshed or mancave. This log cabin is built to last
Made in Europe from slow grown Spruce wood. Great hobby room, craft room, sleepout etc
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the log house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors and 2 windows
• 10.6m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Glass door and windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles are INCLUDED
• Chalet cut wall logs
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 10.6m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 4m x 3m |
| Base dimensions: | 3790x 2790mm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | N/A |
| Total length: | 3500mm |
| Total width: | 4360mm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 2450mm |
| Eave height: | 1940mm |
| Window qty: | 2 |
| Door qty: | 2 |