Special order
$15,800.00
Buy Now & Save!
A great choice for a large garden shed, sheshed, garden house, pool shed. home gym, home office etc. Strong and robust with 40mm thick timber walls and double glazed j0inery
Create an awesome home office, she shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 13.5m² Nordic-style log cabin.
MADE IN EUROPE
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your location.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic style garden house with double doors
• 13.5m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Single glazed door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt included (Shingles an optional extra – 6 packs required)
• Chalet cut wall logs 40mm thick – great insulation for all seasons
• Foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
Easy to assemble. We can help guide you how to assemble the shed
Or, if you prefer us to assemble, please contact us for a quote.
| Internal square meters: | 9 |
| Cabin sizeexcl porch: | 450 x 300cm |
| Base dimensions: | 450 x 300cm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | 4.5m2 |
| Total length: | 780cm |
| Total width: | 360cm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 234cm |
| Eave height: | 222cm |
| Window qty: | 3 |
| Door qty: | 2 |