$12,500.00
Buy Now & Save!
The ontangi comes as a 3, 4 or 5 window model. This 5 window option allows plenty of natural light in your home gym, home office, sheshed or whatever your use may be. Solid 40mm thick timber and double glazed joinery. 13.5m2.
Create an awesome home office, she shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 13.5m² Nordic-style log cabin.
EURPOEAN MADE QUALITY
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 28mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your setting.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic garden house with double doors
• 13.5m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce 4omm thick walls
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for extra strength
• Single glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt tiles included
• Chalet cut wall logs 40mm
• Treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 13.5m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 4.7m x 3.2m |
| Base dimensions: | 4490 x 2990mm |
| Wall thickness: | 28mm |
| Timber: | Spruce |
| Porch area: | N/A |
| Total length: | 5100mm |
| Total width: | 3600mm |
| Glazing: | Single Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 2340mm |
| Eave height: | 2220mm |
| Window qty: | 3 |
| Door qty: | 2 |