Special order
$12,800.00
Buy Now & Save!
This cute corner cabin has the cottage style windows. Solid 40mm thick timber walls and double glazed windows mean this is well insulated.
QUALITY EUROPEAN MADE CABINS
Create an awesome home office, she shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 13.9m² Nordic-style apex roof log cabin.
This corner style shed makes the most of the available space on your property.
The double glazed glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax. or use as a sleepout, teenager room etc
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the corner log cabin is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your location.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 13.9m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for additional strength
• Double glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt shingles included
• Chalet cut wall logs
• treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 13.9m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 4m x 4m |
| Base dimensions: | 3990 x 3990mm |
| Wall thickness: | 40mm |
| Total length: | 420cm |
| Total width: | 420cm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 288cm |
| Eave height: | 217cm |
| Window qty: | 4 |
| Door qty: | 2 |