Special order
$9,500.00
Buy Now & Save!
Corner style log cabin made from nordic spruce timber. Solid 40mm construction with double glazed joinery. Great hobby room or sheshed.
Create an awesome home office, she shed, gardenhouse, craft shed, workshop, or studio at the bottom of your garden with this fantastic 7.3m² Nordic-style apex roof log cabin.
QUALITY EUROPEAN MADE CABINS
The front facing glass windows let in plenty of light, making it the ideal spot to work, create or just relax.
Crafted from kiln dried Nordic spruce, the chalet cut 40mm thick logs offer increased protection against the elements, while the tongue and groove floor and roof construction makes for a precise, quality finish.
With comprehensive instructions, assembly is easier than you might expect, while the house is delivered untreated and unfinished, so you can choose the stain or colour that fits best with your location.
The 5 Year Manufacturer Warranty means you know it’s going to be a standout feature in your garden for many years to come.
Perfect for some extra work, storage or entertaining space, it’s also a great looking addition to any backyard. Order yours today.
• Traditional Nordic apex roof garden house with double doors
• 7.3m² of floor space
• Renewable kiln-dried Nordic Spruce
• Delivered unfinished – choose your own colour or finish
• Low door sill with stainless steel cover
• Storm bracing for strength
• Double glazed glass door and side windows
• Tongue and groove flooring and roof for a quality finish
• Roofing felt and asphalt shingles included
• Chalet cut wall logs
• treated foundation joists included
• 5 Year Manufacturer Warranty
| Internal square meters: | 7.3m2 |
| Cabin sizeexcl porch: | 3m x 3m |
| Wall thickness: | 40mm |
| Timber: | Spruce |
| Total length: | 320cm |
| Total width: | 320cm |
| Glazing: | Double Glazed |
| Floor thickness: | 18mm |
| Roof thickness: | 18mm |
| Roof shingles included: | Yes |
| Ridge height: | 283cm |
| Eave height: | 221cm |
| Window qty: | 4 |
| Door qty: | 2 |